URZĄD GMINY MOKRSKO
Mokrsko 231
98-345 Mokrsko
telefon: 43 886 32 77 / 43 886 32 88
fax: 43 886 32 77 / 43 886 32 88
email:
www: www.mokrsko.pl
Gmina Mokrsko położona jest w centralnej Polsce, w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, około 12 km na południowy zachód od Wielunia. Powierzchnia gminy wynosi 7.775 ha a liczba ludności ponad 5400 osób.
Gmina Mokrsko ma charakter rolniczy. Na jej terenie dominują niewielkie rodzinne gospodarstwa rolne, zajmując powierzchnię ponad 6000ha użytków rolnych. Gmina składa się z 12 sołectw. Gmina jest widoczna również na sportowej mapie powiatu i regionu. Działa 5 LZS - ów, sekcja szachowa, koszykarzy i siatkarzy. Dobrze rozwinięta baza sportowa (4 boiska sportowe pełnowymiarowe, Orlik, 3 wielofunkcyjne, hala sportowa).Nie brak tu zakładów produkcyjnych oraz usługowych. Najstarszymi są zakłady ceramiki budowlanej popularnie zwane cegielniami. O sile Gminy stanowią jej mieszkańcy. Gmina zapewnia dobre warunki do nauki. Na jej terenie funkcjonują 4 Zespoły szkół i przedszkoli oraz szkoła podstawowa.
Gmina posiada również dobrze rozwiniętą opiekę zdrowotną.
Miejscami spotkań mieszkańców są remizy OSP, nowopowstałe i dobrze wyposażone świetlice wiejskie. Na terenie gminy swoją działalność akcentuje Lokalna Grupa Działania Ziemia Wieluńska. Kulturowo Gminę wzmacniają zespoły ludowe: Włościanie, Promyk, Kapela Ożarowska, Zespoły Obrzędowe z Ożarowa, Dworzanki oraz indywidualni artyści, a także orkiestry dęte OSP w Słupsku i Ożarowie. Na terenie Gminy prężnie działają koła gospodyń wiejskich kultywujące m. in. tradycje kulinarne.
Ważną rolę odgrywa Środowiskowy Dom Samopomocy, w pracowniach którego powstają liczne dzieła sztuki w ramach integracji społecznej i kulturowej.
Gmina Mokrsko zasobna jest w zabytki kultury. Do rejestru zabytków wpisano 7 obiektów.
Kościoły w: Chotowie, Mokrsku, Krzyworzece z dzwonnicą, Komornikach,
Dwór w Ożarowie,
Park dworski w Ożarowie
Wiatrak typu koźlak w Ożarowie.
Pomimo, iż teren gminy omijają drogi krajowe i wojewódzkie, nie daje się odczuć kłopotów komunikacyjnych, bowiem istniejąca sieć dróg powiatowych i gminnych we właściwy sposób pokrywa cały obszar i pozwala na bezproblemową łączność czy to ze stolicą powiatu, czy z drogami krajowymi. Najważniejszą dla życia gminy jest droga Wieluń - Mokrsko - Skomlin - Bolesławiec, łącząca gminę z Wieluniem, a z drugiej strony z drogą krajową Wrocław - Poznań.
W latach 1945-1989 Polska była w ustroju komunistycznym. Wraz z upadkiem systemu sporo zmieniło się w Gminie. Okresy zmian, to
do przystąpienia do UE w roku 2002;
po roku 2004
Efektem zmian jest wiele wszelakich inwestycji. Działania te nie tylko finansowane były ze środków UE ale również z krajowych funduszy.
Gmina Mokrsko należy raczej do ubogich gmin. Budżet Gminy to ok. 14mln zł jednak w ciągu ostatnich 3 lat inwestycję sięgały 4-6 mln zł rocznie. Działania inwestycyjne podejmowane są także z innymi z samorządami i Starostwem Powiatowym w Wieluniu na podstawie porozumień.
Szlagierowym projektem realizowanym wspólnie był Bursztynowy Szlak, który na terenie gminy Mokrsko objął drogi gminne oraz plac przy dworku (parking). Dworek w którym znajduje się Muzeum Wnętrz Dworskich administrowany jest przez Gminę Wieluń.
Przyjmowanie interesantów:
poniedziałek - piątek 07:30 15:30
Nr konta bankowego:
B.S. RUSIEC O/MOKRSKO
75 9264 0009 0020 0006 2000 0030
Kasa Urzędu:
podatki, opłaty lokalne w godz. 07:30 - 12:30
pok. 14 piętro Urzędu Gminy