KLINIKA I INSTYTUT McKENZIEGO POLSKA. Leczenie kręgosłupa i stawów
ul. Strzecha 36
60-287 Poznań
telefon: 61 861 04 67
email:
www: www.mckenzie.pl
Metoda McKenziego powstała w trakcie pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenzie w latach pięćdziesiątych. Od rozpoczęcia praktyki w 1953 w Wellington zainteresował się on szczególnie leczeniem bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Swoje badania i praktykę kontynuował w klinikach Cyriaxa, Stoddarda, Maitlanda, Maigne'a oraz Kaltenborna. Rozwijał i doskonalił swój system przez lata eksperymentów klinicznych z tysiącami pacjentów cierpiących na ostre bóle kręgosłupa i pokrewne symptomy.
W początkowych latach praktyki Robin McKenzie odkrył, że pacjenci z pewnymi określonymi symptomami odczuwają natychmiastową ulgę po wykonaniu serii specyficznych ruchów, a w niektórych przypadkach również po przyjęciu pewnych statycznych pozycji ciała.
Istotą metody McKenziego jest to, że oferuje ona wielu pacjentom system samodzielnego radzenia sobie z bólem. W przypadku niektórych pacjentów ingerencja, czy mobilizacja ze strony terapeuty jest konieczna, lecz jak podkreśla McKenzie, nie powinna być stosowana wobec całej populacji cierpiących na bóle odcinka lędźwiowego gdy tak naprawdę potrzebna jest tylko niektórym z nich.
Filozofia samowystarczalności czy też samodzielności pacjenta w radzeniu sobie ze swoim problemem stanowi podstawę metody McKenziego. Techniki terapeutyczne są istotną częścią leczenia w niektórych przypadkach i jako takie są prezentowane w pełnym zakresie w trakcie kursu. Jednakże najważniejszym aspektem procesu leczenia jest maksymalizacja efektu autoterapii pacjenta.
Wartość diagnostyczna metody McKenziego została w pełni potwierdzona, szczególnie w ostatnich latach, licznymi badaniami naukowymi. Jej skuteczność w porównaniu z innymi metodami biomechanicznymi (np. chiropraktyka ), nie ulega wątpliwości.
Oferta:
Ogólny zakres kursów:
Kurs A- Odcinek lędźwiowy kręgosłupa
Pierwsza część kursu podstawowego składa się z wykładów, dyskusji, demonstracji na pacjentach i sesji praktycznych. Celem kursu jest zapoznanie uczestników z koncepcją - ideą metody McKenziego oraz umożliwienie im dokonania klasyfikacji leczenia zespołów bólów kręgosłupa lędźwiowego. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać, którzy pacjenci są podatni na metodę biomechaniczną; a także odróżniać pacjentów zdolnych do skorzystania z samodzielnej terapii od tych, którzy wymagają udziału terapeuty w celu dokonania postępu w terapii. Eksponowana jest także zasadnicza rola PROFILAKTYKI w metodzie McKenziego. Zasady zapobiegania nawrotom bólu są częścią edukacji każdego pacjenta, podobnie jak metody radzenia sobie z nawrotami, jeśli takowe nastąpią.
Kurs B- Odcinek szyjny i piersiowy kręgosłupa
Druga część kursu podstawowego powraca do koncepcji z części pierwszej i za pomocą demonstracji na pacjentach, wykładów, pracy grupowej i sesji praktycznych prezentuje skuteczność tych samych metod w odniesieniu do innych części kręgosłupa. Prezentowana jest również diagnostyka różnicowa problemów związanych z odcinkiem Piersiowym i szyjnym kręgosłupa, a także objawów specyficznych dla odcinka szyjnego kręgosłupa, takich jak zawroty, bóle głowy i inne.
Kurs C- Rozwiązanie problemów - warsztaty praktyczne
Kurs w formie Trzydniowych warsztatów polega na pełnym uczestnictwie w praktycznym rozwiązywaniu problemów klasyfikacji pacjentów z różnymi dolegliwościami kręgosłupa. Na segment C składają się:
warsztaty w zakresie podstawowych technik manualnych (liczba uczestników jest ograniczona dla zapewnienia adekwatnej opieki dydaktycznej). Dogłębna analiza praktyki klinicznej
praca - ćwiczenia w małych grupach - praktyczne rozwiązywanie problemów, demonstracja bardziej złożonych przypadków (na dwóch lub więcej pacjentach)
zapoznanie się z literaturą fachową
Kurs D -Rozwiązywanie problemów na poziomie zaawansowanym- warsztaty praktyczne
Czwarta część kursu podstawowego, podobnie jak trzecia, jest zorganizowana w formie warsztatów w małych grupach. Główny nacisk kładzie się na zaawansowane techniki manualne, a także na pełne uczestnictwo w praktycznym rozwiązywaniu problemów na poziomie zaawansowanym. Segment D jest integralna częścią kursu podstawowego, niezbędną dla osiągnięcia kompetencji w zakresie metody McKenziego.
Kurs E - The Human Extremities
Dwudniowy (14 godzin) kurs dotyczący biomechanicznego diagnozowania i leczenia zespołów bólowych kończyn. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest odbycie kursów A-D.
Egzamin Uwierzytelniający (Credentialling Examination -MICE)
(Warunek uczestnictwa - zaliczenie kursu podstawowego A-D).
Egzamin testuje podstawową kompetencję w zakresie metody McKenziego i odbywa się kilka razy do roku w różnych krajach, w tym także w Polsce. Wynik pozytywny zapewnia kandydatowi wpis do rejestru Międzynarodowego Instytutu McKenziego (The McKenzie Institute International), a także rejestru prowadzonego przez filię polska- The McKenzie Institute Poland. Rejestry te są dostępne dla przedstawicieli świata medycznego, pracodawców i potencjalnych pacjentów. Egzamin składa się z części praktycznej, audiowizualnej oraz pisemnego testu.
Szczegółowe można uzyskać w Instytucie McKenziego Polska w Poznaniu.
Dyplom z Zakresu Diagnozowania i Terapii Biomechanicznej
(Diploma in Mechanical Diagnosis and Therapy- Dip MTD)
(Warunek uczestnictwa - zaliczenie kursu podstawowego A-D oraz zaliczenie egzaminu uwierzytelniajacego)
Najwyższym stopniem kwalifikacji w zakresie metodyki McKenziego jest kurs dyplomowy, który składa się z jednorocznej części teoretycznej realizowanej na zasadzie internetowej (Distant Learning) na bazie Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii oraz dziewięciotygodniowego kursu praktyki klinicznej (360 godzin) aktualnie przeprowadzanego w USA.
Warunkiem odbycia tego kursu jest przejście pełnego programu szkolenia (kursy A-D) i zdanie egzaminu uwierzytelniającego (MIICE).